Jak dbać o laptopa?

Laptop to swego rodzaju połączenie wszystkich elementów składowych stacjonarnego zestawu komputerowego. Dodaj do tego baterię, a okazuje się, że w niewielkim sprzęcie jest wiele części, o które należy się troszczyć, by cieszyć się sprawnie działającym urządzeniem. Jak więc dbać o laptopa?

Profilaktyka przede wszystkim

Podstawa zachowania zdrowia to profilaktyka. Tak jest i w przypadku laptopa. Używając go, powinieneś odłożyć wszystkie kubki, szklanki z napojami możliwie daleko, by zapobiec przypadkowemu zalaniu. Jedząc przy laptopie również trzeba uważać - szczególnie jeśli jest to jedzenie kruszące się. Okruchy dostające się między klawisze doprowadzą do zmniejszenia komfortu korzystania z niej, a nawet zepsucia. Uważaj też na wszelkie pyły czy kurz - wszelkie drobinki, które dostaną się do wnętrza sprzętu, zmniejszają jego sprawność. Głośniki przestają wydawać czysty dźwięk, układ chłodzenia jest mniej efektywny, co doprowadza do przegrzania komponentów i ich szybszej eksploatacji.

Istotne jest też podłoże na jakim leży laptop - właściwy obieg powietrza zapewni tylko twarda powierzchnia, na przykład biurko. Jeśli chcesz korzystać z laptopa wśród pościeli, zaopatrz się w twardą podkładkę. Pamiętaj też o odpowiednim otwieraniu laptopa - energiczne szarpnięcie, szczególnie za róg ekranu, może doprowadzić do urwania zawiasu.

Do transportu laptopa warto wyposażyć się w torbę i cały czas mieć świadomość posiadania przy sobie sprzętu, by w razie czego uniknąć jego zniszczenia choćby przez ostre hamowanie, czy nieuważnego współpasażera.

Jak dbać o baterię laptopa?

O tym elemencie każdy myśli, że wie wiele, ale większość tylko powiela mity, nie zgłębiając tego, jak dbać o baterię laptopa. Staraj się nigdy nie doprowadzać baterii do całkowitego wyładowania, nawet na początku korzystania z laptopa w celu tzw. „formowania”. Ta praktyka jest przestarzała i dzisiejsze baterie jej nie potrzebują. Warto podłączyć ładowarkę, gdy poziom energii spadnie poniżej 30%. Unikać powinieneś też trzymania podłączonej ładowarki, gdy bateria jest w pełni naładowana. Długość cykli ładowania również powinieneś kontrolować - doładowywanie baterii przykładowo o 10% nie ma dużego sensu, a 7 takich cykli jest o wiele bardziej szkodliwe niż jedno ładowanie o 70%. Ładowarka to też element dość wrażliwy na temperatury i szybciej się zużywa, gdy pracuje w zimnie bądź gorącu.

Jak dbać o czystość laptopa?

Komputery stacjonarne z łatwością można rozebrać i wyczyścić zupełnie wszystkie wewnętrzne części. W laptopach takiej możliwości zwykle nie ma, co nie oznacza, że zupełnie powinieneś zrezygnować z "higieny" sprzętu. Istnieje wiele szkół tego, jak dbać o czystość laptopa, występuje niezgoda co do używania sprężonego powietrza czy różnych detergentów. Sprężonego powietrza bez obawy możesz użyć do wygarnięcia spod klawiszy zanieczyszczeń, ale lepiej wstrzymaj się z dmuchaniem do układu chłodzenia, bo może to tylko pogorszyć sprawę. Jeśli układ jest bardzo zanieczyszczony lepiej zanieść laptopa do serwisu. Do mycia obudowy, klawiatury i ekranu używaj małej ilości płynów, wystarczy ściereczka z mikrofibry zwilżona środkiem do mycia ekranów.