Laptop dla studenta - parametry

Początek jesieni to idealny czas, by kupić odpowiedni laptop dla studenta. W zależności od wybranego kierunku studiów, na pewno będzie potrzebny do przygotowania prezentacji, notatek, a czasem wykonywania bardziej skomplikowanych zadań. Obecna sytuacja być może zmusi do pracy zdalnej lub hybrydowej, dlatego dobrze jest mieć odpowiedni sprzęt. Przyjrzyjmy się, na co powinniście zwrócić uwagę, kupując dobry laptop dla studenta i czym powinien się on charakteryzować.

Laptop to znane i często stosowane narzędzie pracy, jednak szeroki wybór konfiguracji, sprawia, że nawet osoby znające się na temacie, mogą mieć problem z właściwym wyborem. Mitem jest, że dobry laptop dla studenta nie może być tani – jak się okazuje, już za niewielką kwotę możemy kupić sprzęt o całkiem dobrych parametrach. Każdy student ma inne priorytety, niektórym zależy na bardziej pojemnej baterii, innym zaś na porządnej karcie graficznej. Laptop dla studenta architektury powinien mieć podzespoły, które będą odpowiednie do projektowania, zaś laptop dla studenta informatyki – dobre parametry do programowania. Jak widać, odpowiedź na pytanie: jaki laptop dla studenta, nie jest jednoznaczna, dlatego też wybór odpowiedniego sprzętu powinien być dostosowany do indywidualnych potrzeb. Najważniejsze cechy, jakie powinien mieć dobry laptop dla studenta to: duża mobilność, wydajny procesor, pojemna bateria, podświetlana klawiatura, dobry ekran, dysk twardy SSD lub HDD.

Jaki procesor wybrać ?

Kupując tańsze laptopy poleasingowe, możemy oczekiwać procesorów takich jak Intel Atom, Intel Pentium czy Intel Core M. Nie są one zbyt wydajne i jeśli Twoim celem jest laptop dla studenta informatyki, mogą okazać się za słabe. Wybierając sprzęt, który ma być pomocny na studniach wystarczające będą laptopy z procesorem Core i3, który jest wydajny oraz z procesorem Intel Core i5 (bardzo wydajne). Dzięki nim praca z większością aplikacji będzie bezproblemowa, gwarantowane jest szybkie przeglądanie Internetu i posługiwanie się podstawowymi multimediami. Jeżeli Twój laptop ma służyć również do grania w gry, warto zadbać o dedykowaną kartę graficzną, która to umożliwi.

Jaka klawiatura w laptopie?

Element, jakim jest klawiatura, jest przez wiele osób pomijany. Istnieje przekonane, że każdy z komputerów przenośnych ma do zaoferowania to samo. Okazuje się, że jest to błędne myślenie, które może mieć niekorzystne konsekwencje. W końcu laptop to narzędzie, przy którym spędzamy długie godziny na sporządzaniu notatek, pisaniu prac zaliczeniowych, a nawet magisterskich. Ważne, by korzystanie z niego, a przede wszystkim z klawiatury, było jak najbardziej komfortowe. Warto zwrócić uwagę na układ klawiszy. Jest to kwestia indywidualna, więc ciężko polecać konkretne rozwiązanie. Ważne jest, by klawiatura była podświetlana – ułatwia to prace w wieczornych i nocnych godzinach.

Jak zaoszczędzić na laptopie dla studenta?

Warto zasięgnąć informacji, czy dana uczelnia udostępnia bezpłatny dostęp do systemu Windows. Na większości uczelni wyższych standardem jest możliwość korzystania z pakietu MS Office, dzięki czemu możesz zaoszczędzić niemałe pieniądze na dostępnie do programu, który umożliwia pracę z edytorem tekstu, prezentacjami czy arkuszami. Jeżeli istnieje taka możliwość, warto z niej skorzystać, gdyż zaoszczędzić można w ten sposób około 200 zł. Kupując laptop dla studenta architektury, można te pieniądze zainwestować w lepszy sprzęt.